zmbel3W dniu 2 października 2012 r. uczniowie klas IV, V i VI wyjechali na wycieczkę do kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu ekologicznego Zobaczyć-Zrozumieć-Pokochać realizowanego w naszej szkole dzięki środkom z WFOŚiGW w Łodzi.

 

Kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie to największa w Polsce i jedna z największych w Europie kopalnia odkrywkowa. Pozyskiwany węgiel służy do produkcji 20% energii elektrycznej w naszym kraju. Eksploatacja złóż węgla brunatnego, spalanie go w blokach elektrowni łączy się z ogromnymi zagrożeniami dla środowiska naturalnego. W czasie wycieczki mogliśmy przekonać się w jaki sposób kopalnia przeciwdziała ujemnym skutkom działalności górniczej i przemysł?owej. Na początku w siedzibie Oddziału PGE Elektrownia Bełchatów obejrzeliśmy film, który przybliżył nam historię kopalni, eksploatacji złóż i elektrowni Bełchatów. Poznaliśmy podstawowe pojęcia, wiadomości i ciekawostki dotyczące miejsca, które mieliśmy zwiedzać. Następnie zobaczyliśmy makietę kopalni i zwałowisk oraz mapy przekrojowe złóż węgla w okolicach Bełchatowa.

zmbel1zmbel2

Następnie udaliśmy sie na taras widokowy na Górze Kamieńsk – zrekultywowanym i zalesionym zwałowisku zewnętrznym Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, które jest najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce. Teren całkowicie przekształcony przez człowieka stał się na nowo siedliskiem ptaków oraz wielu gatunków zwierząt. Powstał tam ośrodek sportu i rekreacji z torem saneczkowym, wyciągiem, trasą narciarską i innymi atrakcjami. Na wzniesieniu znajduje się farma wiatraków. Następnie pojechaliśmy w miejsce eksploatacji złoża węgla brunatnego nazywane „największą w Polsce dziurą w ziemi”. Widok tego miejsca zrobił na nas ogromne wrażenie. Przewodnik towarzyszący nam od początku wycieczki zapoznał nas z planami eksploatacji i rekultywacji terenu kopalni. Dowiedzieliśmy się że kopalnia po zasypaniu części wyrobisk zamierza utworzyć na ich miejscu sztuczne jeziora. Elektrownia i kopalnia dokłada starań, aby naprawić szkody wyrządzone środowisku, dba o ochronę powietrza, oszczędnie gospodaruje wodą. To była bardzo ciekawa i wycieczka.

zmbelzmbel3

Więcej zdjęć można zobaczyć w GALERII.