zielieninaDnia 20 marca 2015 roku odbył się kolejny Dzień Kolorowy z cyklu zdrowego żywienia, ty razem było to Dzień Zielony.

„Zielenina” zdrowa też bywa

Różnorodność dostępnych zielonych warzyw jest ogromna.
Zielone warzywa i owoce zapewniają dobry wzrok, wzmacniają naczynia krwionośne, gwarantują prawidłową pracę serca.
Jedzenie zielonolistnych warzyw może być w zapobieganiu nowotworom skóry równie ważne, co używanie kosmetyków z odpowiednimi filtrami czy noszenie czapek z daszkiem lub kapeluszy.
Związki zawarte w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak czy kapusta włoska, obniżają ryzyko rozwoju zaćmy.
Spożywanie warzyw i owoców jest więc bardzo zdrowe. Warzywa z natury są kolorowe. Ale jeśli lubicie np. tylko zieleń, nie ma się czym martwić bowiem w samych zielonych warzywach można znaleźć komplet witamin i składników mineralnych. Podobnie zresztą jest w innych jarzynowych „zestawach kolorystycznych”. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców może obniżyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu oraz zapobiec różnego rodzaju nowotworom. Warzywa i owoce są źródłem wielu niezbędnych do życia mikroelementów i witamin oraz są z reguły niskokaloryczne, dzięki czemu w zasadzie nie ma ograniczeń w ich spożywaniu.
Zadbaj więc, aby na twoim talerzu było naprawdę zielono. Toteż w oczekiwaniu na wiosnę…zajadajmy wszystko co zielone, a dostępne w warzywniaku.
Zieleninę czyli szczypiorek, koperek, natkę pietruszki itp. jedz wiosną codziennie. Oczyszczają i chronią organizm. Widok „zielonego” cieszy oczy, powinniśmy również cieszyć nimi podniebienie. Zasada mówi, że im ciemniejszy zielony kolor, tym więcej składników odżywczych. Poza błonnikiem liściaste warzywa zawierają wapń, magnez, żelazo, cynk, kwas foliowy i wartościowe przeciwutleniacze – betakaroteny oraz witaminę C. Są to składniki niezbędne do wzmocnienia systemu odpornościowego i trawiennego. Dodatkowo zielone warzywa są bogate w błonnik, który wywołuje uczucie sytości oraz zapobiega podnoszeniu się cukru we krwi po posiłku.

Wszyscy uczestnicy na deser zjedli przygotowane przez uczniów zielone galaretki.

Więcej zdjęć w GALERII